poniedziałek, 4 kwietnia 2016

ZE STAREGO KALENDARZA- kwiaty, a pomieszczenia mieszkalne

  Z poprzedniego posta wiecie już, jak dobrać kwiaty, w zależności od stylu umeblowania. Ja uwielbiam niektóre kwiaty cięte (właściwie wszystkie z wyjątkiem róż, bo te szybko mi więdną i wywołują niepotrzebny smutek). Jeżeli chodzi o kwiaty doniczkowe, to najbardziej lubię paprocie. Nie mam jednak do nich szczęścia, bo co kupiłam jakąś, to mi więdła. Niektórzy twierdzą, że paprocie się nie chowają w blokach z wielkiej płyty. Wzięłam to sobie do serca i już nie kupuję kwiatów doniczkowych, tylko czekam, aż ktoś ofiaruje mi w prezencie. Ofiarodawcy jednak nigdy nie znają nazwy kwiatka, więc i ja nie wiem, co stoi na moim parapecie. W związku z tym trudno jest stwierdzić czy pasują do umeblowania czy też nie.
Dzisiaj przytoczę wskazówki z kalendarza, mówiące o tym jakie kwiaty dobrze się rozwijają w poszczególnych pomieszczeniach naszego domu.
  W dużym i jasnym przedpokoju mogą się znaleźć rośliny mało wymagające, ale dość efektowne jak np.: aglonema, bluszcz pospolity, trzykrotka, fatsja japońska i kliwia pomarańczowa. Ponieważ w tym pomieszczeniu zazwyczaj bywa dużo kurzu, powinnaś raz w tygodniu przecierać liście rośliny wilgotna szmatką. Nie zaleca się jednak preparatów do nabłyszczania liści.


  aglomena  kliwia pomarańczowa

  W obszernym salonie(ponad 20mkw.) znajdą odpowiednie warunki do życia duże egzotyczne okazy, które nie lubią potrącania i dotykania. Bardzo łatwa w pielęgnacji i szybko rosnąca jest monstera. Inne duże gatunki, to fikusy( lyrata, benjamiński, sprężysty),dracena,diffenbachia, juka, filodendron,fatsja japońska, araukaria,palmy, cissus australijski.
  diffenbachia

  begonia

  W pokoju o powierzchni 12-20mkw. wystarczy ustawić na parapetach, kwietnikach, wiszących półkach kilka roślin średniej wielkości. Spośród kwitnących warto wybrać: hibiskus(róża chińska),cyklamen perski, stefanotis bukietowy, męczennicę. Ozdobne z liści to:kroton, begonia. maranta,scindapsus.
  kroton

   W kuchni warto hodować kwiaty, które mogą przebywać w ciepłym pomieszczeniu przez cały rok   i  nie są zbyt wrażliwe na opary. Poza tym wybieraj rośliny o skórzastych liściach. Możesz też urządzić  na parapecie ogródek ziołowy(bazylia, majeranek,tymianek, rozmaryn, melisa- w skrzynce lub doniczkach). Spośród kwiatów typowo dekoracyjnych do kuchni nadają się:   prymule, begonie królewskie, trzykrotka, psianka,bluszcz pospolity, niecierpek i cissus.

niecierpek
        

  W ciemnych łazienkach można ustawiać wyłącznie kwiaty sztuczne i cięte. Ale w tych z oknem  wiele roślin będzie dobrze się czuło. Warunki łazienkowe świetnie znoszą: paprocie (adiantum,  nefroleptis, zanokcica,łosie rogi,orliczka), niektóre pnącza(syngonium, filodendron). Kwiaty łazienkowe powinnaś raz w roku przesadzać i zasilać tylko nawozem typu osmocote. Gdy w łazience jest piecyk gazowy, nie mogą stać w niej : kroton, cissus,pilea.
adiantum        
łosie rogi  
  W sypialni- koją zmęczone oczy, nawilżają powietrze i pochłaniają zawarte w nim szkodliwe substancje.      Jednak podbierają nam tlen , więc w sypialni wystarczą 2-3 okazy. Tam gdzie się śpi zwykle jest(a przynajmniej powinno być)chłodno(18stopni), więc zamiast ciepłolubnych paproci,fiołków afrykańskich czy okazów tropikalnych(anturium,falenopsis) wybierz odporne: fikusa,fatsjobluszcz,marantę,cyklamen perski,sansewierię,skrzydłokwiat, skrętnik,lipkę pokojową,cissusa.
                                                                     
maranta
       
sansewieria

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz