piątek, 15 kwietnia 2016

ZE STAREGO KALENDARZA -rady babuni

W tym miejscu miał być post, o moim życiu w ciągu ostatniego tygodnia. Pięć razy wklejałam tekst i z nieznanych mi przyczyn pierwszy akapit był opublikowany właściwą czcionką, a pozostały maczkiem. Z powodu nie poradzenia sobie z ujednoliceniem całości, na próbę daję kilka rad babuni, jak usuwać plamy.

 1. Kryształowe kieliszki,karafki i wazony będą lśnić jeżeli po umyciu i wypłukaniu, wytrzesz je delikatnie ale dokładnie bawełnianą szmatką lekko zwilżoną spirytusem lub czystą wódką.
  2. Osad z herbaty i ślady po papierosach usuniesz z porcelanowych naczyń sodą oczyszczoną, nałożoną na wilgotną ściereczkę.
  3. Plamy z tapet usuniesz pocierając je kulkami z pszennego chleba. Zatłuszczoną tapetę możesz przykryć bibułą i przeprasować ciepłym żelazkiem(czynność powtarzać aż do momentu usunięcia plamy).
  4. Lustro czyść zawsze wilgotną ściereczką, skropioną spirytusem metylowym, a potem przetrzyj miękką szmatką.
  5.Pozbędziesz się smug i zacieków z glazury i kabiny prysznicowej, przecierając zabrudzone miejsca ściereczką zamoczoną w occie spirytusowym. Po 30 minutach starannie spłucz ocet z mytych powierzchni.
  6.Glazura i terakota w łazience będą zawsze błyszczeć jeżeli do mycia użyjesz wody z płynem do zmywania oraz odrobinę amoniaku.
  7. Zaplamione materace oraz poduszki foteli możesz wyczyścić wilgotną ściereczką spryskaną amoniakiem;(wariant b): przygotuj preparat z mąki ziemniaczanej i niewielkiej ilości płynu do zmywania,rozprowadź go po zaplamionej powierzchni i pozostaw do wyschnięcia, po czym przetrzyj twardą szczoteczką.
  8.Aby otrzymać sprawdzony środek do czyszczenia skórzanych mebli zagotuj 300 ml oleju lnianego, a po przestudzeniu dodaj do niego taką sama ilość octu. Zmoczoną w płynie szmatką przecieraj skórę aż do uzyskania połysku.
  9.Mocno zabrudzone mankiety i kołnierzyki łatwiej będzie doprać jeżeli zwilżone posmarujesz białą kredą. Po 10 minutach usuń kredę szczoteczką do rąk i upierz ubranie.
  10.Powierzchnię rodzinnych obrazów odświeżysz przecierając je mieszanką: po łyżce terpentyny, mleka i płynu do zmywania oraz 1,2 l gorącej wody.
  11. Pozostawione przez muchy plamy na obrazach, ramach okiennych i tkaninach zmyjesz sokiem z cebuli. Z lustra usuniesz je szmatką zwilżoną spirytusem.
  12.Plamę z czerwonego wina natychmiast polej winem białym lub szampanem .Starą plamę możesz usunąć na 2 sposoby:a)ciepła woda z mydłem i niewielką ilością amoniaku;b) nałóż na plamę krem do golenia i poczekaj kilkanaście minut, po czym upierz tkaninę.
  13. Plamy po wodzie usuniesz z politurowanych mebli, przecierając je oliwą zmieszaną z odrobiną popiołu z papierosa. Po 30 minutach wytrzyj plamę ściereczką.
  14. Mocno zabrudzone meble z drewna czyść mieszanką terpentyny, octu i mąki ziemniaczanej w proporcji 1:1:1. Usuwaj preparat miękką szmatką przy okazji dokładnie je polerując.
   15..Doskonałym środkiem czyszczącym aparaty telefoniczne,klawiatury komputera lub obudowy zegarów jest spirytus metylowy, którym nasączasz bawełnianą ściereczkę i przecierasz powierzchnię. W miejscach trudno dostępnych użyj wacików na patyczkach.
   16..Plamy z wody usuniesz ze zlewozmywaka ze stali nierdzewnej, przecierając go ściereczką nasączoną octem. Dla uzyskania połysku przemyj go wodą sodową.Raz w tygodniu wsyp do otworu zlewozmywaka filiżankę sody oczyszczonej i zalej wrzątkiem, by udrożnić odpływ. Kamień odkładający się wokół otworu usuniesz pocierając miejsce cytryną.
   17.Aby usunąć nalot z wnętrza wazonu, wsyp do niego garść soli i wlej 2 łyżki octu. Potem wyszoruj wazon szczotką do butelek.
   18.Świeże plamy z jajek zmyjesz letnią wodą z solą lub ciepłą wodą z dodatkiem 10% amoniaku. Zabrudzone miejsce na jedwabiu przetrzyj solą, a potem delikatnie opłucz wodą z octem. 
   19.Tusz do rzęs usuniesz z ubrania, gdy przepłukawszy je ciepłą woda, potem wyczyścisz gorąca gliceryną i wypierz.
   20. Plamy po winie, kawie lub herbacie na marmurowych blatach, parapetach i podłogach zmywaj roztworem octu spirytusowego i wody(1:4) lub sokiem z cytryny.

2 komentarze:

 1. O! Ta cebula na ślady po muchach. Muszę wypróbować. Na mojej wsi muchy to plaga. W oknach mam siatki, ale ramy okienne od zewnątrz to jakaś masakra.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja póki co ograniczyłam się do spisania rad i ich czytania przed wstawieniem na bloga. Praktycznego zastosowania jeszcze nie było, bo w domu brakuje mi tych wszystkich specyfików wymienionych w radach. Powinnam jak najszybciej zrobić ich listę i je zakupić, bo przecież po to zbieram te wszystkie rady, by nie musieć stosować dostępnych w sklepach preparatów od A począwszy a na Z w nazwie skończywszy, bo zawierają one tak dużo środków drażniących, że cierpi sprzątający syn łzawiąc, kaszląc i dusząc się, ja- bardzo wrażliwa na ostre zapachy, no i dla psów to też nie jest obojętne. Koniecznie napisz, czy po cebuli płakałaś Ty, czy może muchy się wyniosły. Ukłony.

  OdpowiedzUsuń