niedziela, 7 marca 2021

KOBIECIE ROKU 2021

                                                                


Dzień Kobiet zawsze był przeze mnie lubiany, bo w czasach PRL-u nie było Walentynek.  Nie widziałam i nadal nie widzę nic złego w tym, że jest taki dzień, kiedy kobiety są dostrzeżone. Doskonały tekst na temat roli kobiety w życiu zamieściła na swym blogu Ultra https://bezpukania.wordpress.com/2021/03/04/wyjatkowe-dzielne-godne-szacunku/. Tym, którzy nie przeczytali, gorąco polecam. Jak zawsze u tej autorki jest to cała prawda podana z humorem, odrobiną ironii i uśmiechem. 

    Ja z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, który obchodzony jest w 31 krajach na  świecie, ofiarowuję niewiastom kilka ulubionych aforyzmów. O tym, że kobieta to bardzo wdzięczny temat nie tylko dla poetów, malarzy czy rzeźbiarzy niechaj świadczą poniższe książeczki,w których zebrano najcelniejsze, najpiękniejsze i najmądrzejsze złote myśli o płci pięknej. Bo ona właśnie taka jest TA KOBIETA, piękna, mądra, pracowita, zaradna, kochająca i bardzo często kochana. Bez niej mężczyźni nie poradziliby sobie w życiu, chociaż udają, że jest inaczej. 

 

Tę książeczkę zakupiłam 40 lat temu
i mam ją w swojej biblioteczce
CZEGO POTRZEBUJĄ KOBIETY?
 

      Z pewnością ile kobiet tyle potrzeb, więc powiem czego ja potrzebowałam, by czuć się kobietą:

1.poczucia bezpieczeństwa-bo kiedy wiemy, że nasz dom, to miejsce bezpieczne, przyjazne, w którym panuje spokój, czystość i serdeczność, to wtedy potrafimy być piękne, łagodne i wesołe.  

2.bycia kochaną -Największe tchórzostwo mężczyzny, to rozbudzić miłość w kobiecie, nie mając zamiaru jej kochać.(Bob Marley) 

   Potrzeba miłości istnieje w każdym człowieku, bez względu na płeć, wiek, status społeczny czy zawodowy.

3.bycia szczęśliwą -większość kobiet lubi od czasu do czasu usłyszeć "kocham Cię", ale mężczyzn to wnerwia, bo dla nich to jest "oczywista oczywistość", że jeżeli jest z daną kobietą, to dlatego, że kocha. Po co więc to ciągle powtarzać? A no po to, żeby sam nie zapomniał, że związał się z kobietą by ją kochać, a nie po to by mu sprzątała, prała, gotowała,  rodziła i wychowywała dzieci. 

Dwie rzeczy, które czynią kobietę szczęśliwą*:

   • kocham cię

   • 50% przecena

Kobiecie do szczęścia wystarczą 4 zwierzęta**:

  jaguar w garażu

  norki w szafie

  tygrys w łóżku

  osioł, który na to wszystko zarobi


Mężczyzna ma szczęście, jeśli jest pierwszą miłością kobiety. Kobieta ma szczęście jeśli jest ostatnią miłością mężczyzny.(Karol Dickens).

4.bycia piękną -

         Jeśli kobieta jest szczęśliwa, jest także piękna.(Sophia Loren)

  Kobiety potrzebują piękna, aby kochali nas mężczyźni. Potrzebujemy też głupoty, aby móc kochać ich.(Coco Chanell)CO MYŚLĄ O KOBIETACH MĘŻCZYŹNI ?

Ci mądrzy myślą jak najlepiej, a głupi nie myślą w ogóle, więc tym bardziej dobrze o kobietach.


TAJEMNICĄ JEST KOBIETA(Stanisław Wyspiański)

Stanisław Wyspiański(1869-1907) polski dramaturg, poeta, malarz, grafik, architekt i projektant mebli. Tworzył w epoce Młodej Polski, związany był z dramatem symbolicznym „Wesele”. Bywa nazywany czwartym wieszczem polskim. Żonaty z chłopką Teodorą Teofilą Pytko(1868-1957) miał 3 dzieci własnych i przysposobionego syna Teodora. 


WYMARZONA KOBIETA TO NIE TA, O KTÓREJ MARZY ONA SAMA, ALE TA, KTÓRĄ WIDZI MĘŻCZYZNA(Eryk Emanuel Schmitt)

 

Eryk Emanuel Schmitt-ur.w 1960, francuski dramaturg, eseista i powieściopisarz. Z wykształcenia filozof. Mieszka w Brukseli. Autor 23 dzieł prozatorskich(w Polsce wydano między innymi dzieła zbiorowe: "Opowieść o niewidzialnym", "Księga o niewidzialnym", "Intrygantki") oraz 27 sztuk teatralnych. Brak informacji o rodzinie.


UWAŻAM, ŻE KOBIETY SĄ GŁUPIE, SKORO UDAJĄ, ŻE SĄ NA RÓWNI Z MĘŻCZYZNAMI. TAK NAPRAWDĘ SĄ OD NICH DUŻO LEPSZE I ZAWSZE BYŁY(William Golding)

William Golding (1911-1993) brytyjski pisarz i poeta. Laureat Nagrody Nobla za najsłynniejszą powieść „Władca much”(za powieści, które dopomagają zrozumieć warunki funkcjonowania człowieka we współczesnym świecie”) i Nagrody Bookera za „Rytuały morza”(które wraz z „Twarzą w twarz” i „Piekło pod pokładem” tworzą Trylogię morską). Pośmiertnie wydano „Dwoisty język”. W 1988 pasowany na rycerza przez królową, otrzymał tytuł szlachecki. Żonaty, dwoje dzieci(syn i córka).KOBIETY NIE DA SIĘ ZROZUMIEĆ, A WIĘC NIE WARTO NAWET PRÓBOWAĆ. CO WCALE NIE OZNACZA, ŻE NIE MAMY ICH KOCHAĆ. I NIE OZNACZA, ŻE POWINNIŚMY PRZESTAĆ OKAZYWAĆ IM NA KAŻDYM KROKU, ILE DLA NAS ZNACZĄ(Nicholas Sparks)

Nicholas Sparks(ur. 1965) amerykański pisarz, którego książki ukazują się w 33 językach. Po niepowodzeniu dwóch pierwszych powieści, napisał powieść „Pamiętnik”, do której prawa zakupiło Warner Books. Od 1998 napisał 22 kolejne powieści. Uczestniczy w lokalnych i narodowych akcjach charytatywnych. Założył firmę Nicholas Sparks Productions, która przygotowuje ekranizacje jego powieści(„List w butelce”, „Szkoła uczuć”, „Pamiętnik”, „Noce w Rodanthe”, „Ostatnia piosenka”,”Wciąż ją kocham”, „Szczęściarz”, „Bezpieczna przystań”, „Dla ciebie wszystko”,”Najdłuższa podróż”, „Wybór”). Żonaty, ma 5 dzieci, mieszka w Karolinie Północnej.PIĘKNA KOBIETA MUSI ZAJĄĆ DRUGIE MIEJSCE;PIERWSZE NALEŻY SIE KOBIECIE KOCHANEJ. ONA STAJE SIE PANIĄ NASZYCH SERC, NIM ZDAMY SOBIE Z TEGO SPRAWĘ SERCE POPADA W NIEWOLĘ MIŁOŚCI(Iwan A. Bunin)

Iwan A. Bunin(1870-19530) rosyjski poeta i nowelista. Pochodził z rodziny szlacheckiej. Pierwszy rosyjski laureat literackiej Nagrody Nobla „za surowe mistrzostwo, z którym rozwija on tradycje klasycznej literatury rosyjskiej. Przyjaźnił się z A. Czechowem, znał Maksyma Gorkiego i Lwa Tołstoja. Stał się znany jako tłumacz(Bayrona, Tennysona,Musseta i Mickiewicza). Za przekład „Pieśni o Hajawacie” Longfellowa został uhonorowany Nagrodą Puszkina. W roku 1920 wyemigrował do Paryża. Jego pierwszy zbiór wierszy „Listopad” został przychylnie przyjęty przez krytykę, w wieku lat czterdziestu opublikował większe dzieło „Wieś”, a dwa lata później „Suchodoły”. We Francji wydał „Przeklęte dni”. Był przeciwnikiem rewolucji i rządów bolszewickich, a także nazizmu. Pod koniec życia interesował się literaturą radziecką. Zmarł na atak serca, nie ukończywszy książki wspomnieniowej o Czechowie. Miał liczne romanse, ale formalnie żonaty był dwukrotnie. Renata Lis w wydanej w 2015 roku książce „W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu.” wspomina o miłości Bunina do Galiny Nikołajewnej Kuzniecowej, które to uczucie miało być niepodobne do miłości jaką darzył żonę Wierę.   Na koniec postu, który niechaj będzie moim kwiatkiem dla wszystkich Pań z okazji naszego święta jeszcze inne aforyzmy. Czy są prawdziwe? Na pewno tak, bo jak kobieta kocha, to pięknieje nie tylko ona, ale wszystko wokół. Kobietom i Mężczyznom życzę kropli miłości i oceanu rozumu, bo i jedno i drugie jest w życiu niezbędne.

Cały świat i wszystko na nim jest piękne, ale najpiękniejsza jest kochająca kobieta.(Mahomet)

Fundamentem wszelkiego postępu jest kobieta. Dynamit, telefon, samolot – wszystko to wymyślili mężczyźni , po to żeby pochwalić się przed kobietami.(Jan Jamruż)

Kropla miłości znaczy więcej niż ocean rozumu(Blaise Pascal)

                                      
   Zamieszczone zdjęcia i notki biograficzne wybranych autorów aforyzmów, znalazły się w poście, nie tylko z kronikarskiego obowiązku. Czy gdybyście pośród tych mężczyzn miały wybrać tego, który wzbudza w was najbardziej pozytywne uczucia, to który z nich by to był? Ja najbardziej skłaniałabym się ku Stanisławowi Wyspiańskiemu(chociaż powód śmierci może odstraszać) i nie byłby to wyraz narodowego patriotyzmu. 
   * brak autora
   ** brak autora

  26 komentarzy:

  1. Iwonko, jak zawsze piękna całość przy pięknej okazji:-)
   Wybrałaś ciekawe cytaty, myśl S.Loren chyba się sprawdza, miłość to najlepszy kosmetyk podobno:-)
   Trudno wybrać któregoś z panów, za mało danych, a im bardziej znana postać, tym trudniejsza w codziennym życiu...
   Obyśmy wszystkie miały u swego boku mężczyzn, którzy powodują, że czujemy się w pełni kobieco:-)

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Jeżeli miłość, to najlepszy kosmetyk. to teraz wiem dlaczego tak niewielu używam(moja babcia mówiła, że woda i mydło to najlepsze pachnidło). Ty masz u swego boku tego, przy którym czujesz się w pełni kobieco. Ja nadal czekam, ale ponieważ efektów brak, to może powinnam sama zacząć szukać?(jak ten facet, który zapisał się na siłownię). Uściski.

    Usuń
  2. Klik dobry:)
   Bardzo dziękuję za ten zbiór cytatów i aforyzmów.
   Z przedstawionych panów nie wybieram żadnego.
   Pozdrawiam serdecznie.

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Jak się ma dobrego własnego, to nie dziwota, że inni nie podlegają wyborowi.:-))) Pozdrawiam i życzę wszystkiego najlepszego.

    Usuń
  3. Czuję się pięknie i mądrze obdarowana:))
   Tak naprawdę uważam, że nie ma sensu porównywanie i ważenie zalet kobiet wobec mężczyzn. Natura wymyśliła obydwie płcie ze swoimi zaletami i wadami. Ważny wzajemny szacunek i uznanie równości praw.

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Niestety jak pokazuje życie z tym szacunkiem i uznawaniem równości różnie bywa. Zgadzam się jednak z tym, że każda płeć ma swoje zalety(oby ich było jak najwięcej) i wady(tych oby było jak najmniej). Uściski.

    Usuń
  4. Ciekawe myśli, trafione cytaty. Dzięki za nie. Życzę Ci zadowolenia z jutrzejszego dnia. Niech będzie taki, jaki sobie wymarzyłaś :)

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Dzień Kobiet miałam udany, dziękuję. Oby następne były podobne. Serdecznie pozdrawiam.

    Usuń
  5. Całościowo, dogłębnie, historycznie ujęłaś temat. Właśnie takie historyczne ujęcie uświadamia, jak zmieniają się "parytety". Komu dziś potrzebne futro z norki? No i ten osioł u boku by kobietę całkowicie dyskredytował:))Cenię partnerstwo, wzajemny szacunek i przyjaźń. W najgorętszym uczuciu potrzebna odrobina rozsądku. Inaczej łatwo o rozczarowanie.

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Jeżeli się za dużo oczekuje, to można się rozczarować. Myślę, że rzeczy, które cenisz, szanuje większość ludzi. Dziękuję za komentarz i wizytę. Pozdrawiam.

    Usuń
  6. Diękuję za piękny,kobiecy tekst.Czytam z wielką przyjemnością.
   Co do panów;Wyspiańsk jest ponad podziałami,raz że Polska,drugi,że Krakow,a trzeci,że geniusz.
   Wybieram Michała Bunina.Jego opowiadania o dziewiętnastowiecznej rosyjskiej wsi z jej dworkami,codziennym życiem,opisami wspanialej przyrody z brzozami w roli głownej są przepiękne i niezwykle klimatyczne.
   Mam jego zbiór opowiadań pt."Pamiętny bal" i często do niego wracam.Czytam to,na ktorym otworzę na chybil trafił,stronę..
   Miły jest świat z mężczyznami.

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Niestety mało znam twórczość Bunina. We własnym księgozbiorze posiadam zbiór opowiadań "Róża Jerycha". Dziękuję za obszerny komentarz. Uściski.

    Usuń
  7. "Kobiety są lepsze"...
   to od lat mój ulubiony cytat o kobietach autorstwa Ole Nydahla, który konkretnie, zwięźle, "po męsku" i "po buddyjsku" podsumowuje temat...

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Witam na blogu, Twój ulubiony autor po męsku podsumował, ale nie znam się na buddyzmie, więc nie wiem czy buddyści też tak myślą. Dziękuję za wizytę i komentarz. Ukłony.

    Usuń
  8. Ostatecznie jestem kobietą. I bardzo mnie to cieszy. - to mój ulubiony cytat o kobietach. Powiedziała to Marilyn Monroe. :)

   Piękny post, pozdrawiam serdecznie.

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Miło mi, że post przypadł do gustu. Z kobiecości Marilyn cieszyła się nie tylko ona. Dziękuję za wizytę i pozdrawiam.

    Usuń
  9. "...po to, żeby sam nie zapomniał, że związał się z kobietą by ją kochać, a nie po to by mu sprzątała..." to takiego cudownego uśmiecha - banana, sprowokowalo w mym wyrazie, ze z pewnością so końca przynajmniej dnia nie zniknie 22😁

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Bardzo się cieszę, że wpadłaś do mnie z wizytą, a nade wszystko z tego, że post wywołał dodatkowy uśmiech. Jest on dla mnie najlepszą nagrodą za pracę jaką włożyłam w napisanie powyższego tekstu. Uściski i życzenia, by "banany" jak najczęściej gościły na Twej twarzy, bo są zdrowe. Uściski.

    Usuń
  10. Ostatnio nie miałem o czym pisać, poza tym nadal chciałem odpocząć od Sieci nieco.

   Ural to chyba jedne z mniej gościnnych gór. A zimą to już zdecydowanie lepiej unikać.

   Może będą jakieś inne, równie udane seriale?

   Pozdrawiam!

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Na przednówku nie tylko w spiżarniach pustki bywają. Czasami zdarzają się także w chęciach i natchnieniu. Trzymajcie się zdrowo całą rodziną.

    Usuń
  11. Witaj przedwiosennie Iwonko
   Przeczytałam jak zawsze z zainteresowaniem
   Nie wiem dlaczego nie możesz dodać komentarza. Spróbuj jako anonimowy i się podpisz. Niektórzy tak robię. Pewnie maja podobny problem.
   Pozdrawiam ciepło i proszę znajdź chwilę na....  

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Znalazłam chwilę i zajrzałam, nawet komentarz mi się wpisał. Nie zauważyłam jednak opcji "anonimowy", więc nie wiem jak wpisują się inni. Uściski już wiosenne, choć temperatury jeszcze zimowe. Buziaki.

    Usuń
  12. Witaj w ostatni zimowy wieczór Iwonko
   Cieszę się, że się udało.
   Pozdrawiam nadzieją na wiosenny uśmiech Króla Słońc

   OdpowiedzUsuń
  13. Witaj już wiosennie Iwonko
   I jakim drzewem jesteś?
   Pozdrawiam budzącą się dookoła naturą

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Wstyd mi się przyznać ale jeszcze nie sprawdziłam, co o mnie mówi horoskop celtycki. Obiecuję poprawę. Tobie na te wiosenne dni i Wielkanoc życzę moc zdrowia, uśmiechu, nadziei na lepsze jutro. Buziaki.

    Usuń